MIKOR NEM KELL

Kivételek, mentességek

Mikor nem kötelező az energetikai felülvizsgálat?


MENTESSÉGI ELJÁRÁS JOGSZABÁLYOK

Milyen kivételek vannak, mikor nem kötelező?

Általános szabálynak tekintendő a 70 kilowatt feletti teljesítmény kritériuma, azaz ha a fűtési és légkondicionáló rendszer teljesítménye ettől kevesebb, nem vonatkozik rá a kötelezettség, mentesülhet az energetikai felülvizsgálat alól. A névleges összteljesítmény, azaz az összes hőtermelő (vagy hűtő) berendezés együttes teljesítménye számít. A fűtés és a légkondicionálás külön-külön vizsgálandó, az energetikai felülvizsgálatot is külön-külön kell rájuk elvégezni.

LAKÓÉPÜLETEK ESETÉN

Nem kötelező az energetikai felülvizsgálat elvégzése azon lakóépületek vonatkozásában, amely rendelkezik

NEM-LAKÓ ÉPÜLET ESETÉN

Nem kötelező energetikai felülvizsgálat az épületautomatizálással és -szabályozással felszerelt, 290 kW-nál nagyobb effektív névleges teljesítményű fűtési rendszerrel, kombinált fűtési rendszerrel, kombinált helyiségfűtési és szellőzőrendszerrel, légkondicionáló rendszerrel vagy kombinált légkondicionáló és szellőzőrendszerrel rendelkező nem lakóépületek esetében, ha azok épületautomatizálási és -szabályozási rendszere alkalmas

Távhő, ESCO esetén sem kell

Az energetikai felülvizsgálat mentessége alá esnek azon épületek is, amelyekben a működtetés távhőszolgáltatóval megkötött rendszerüzemeltetési szerződés hatálya alá tartozik. Szintén kivételt jelent az ún. ESCO (Energy Services Company) szolgáltatói szerződéssel üzemelő fűtés és légkondicionálás. Ezek az energiahatékonyság-alapú szerződések az energiahatékonysági szolgáltató szakmai tudását és a beruházáshoz szükséges pénzügyi fedezetét felhasználó projektek, ami önmagában garantálja, hogy az energiahatékonyságot növelő és költséghatékony beruházás valósul meg.

A gyakorlatban csak a legkorszerűbb épületek mentesülhetnek

A fent részletezett energetikai felülvizsgálat mentesség szinte kivétel nélkül csak a legkorszerűbb épületfelügyeleti eszközökkel szerelt, közelmúltban épített vagy modernizált fűtési és légkondicionáló egységekre alkalmazható. Ha Ön mint üzemeltető bizonytalan, vegye fel velünk a kapcsolatot, és díjmentes tájékoztatást nyújtunk, hogy tapasztalataink alapján jóvá fogják-e hagyni a mentességi eljárást.

A mentességet igazolni kell

Az energetikai felülvizsgálat mentesség nem automatikus, hanem igazolni kell. Aki olyan épületet üzemeltet, ami a fentieknek megfelel, azaz a kivételek közé tartozik, annak úgynevezett mentességi eljárást kell kezdeményeznie a Nemzeti Klímavédelmi Hatóságnál.

Mi a tulajdonos teendője?

Meg kell hogy bízzon jogosultsággal rendelkező energetikai felülvizsgálót, ő tudja kérvényezni az energetikai felülvizsgálati mentesség igazolását a Nemzeti Klímavédelmi Hatóságnál. A tulajdonos önmaga nem folytathatja le a mentességi eljárást (lásd következő bekezdés), erre csak a regisztrált szakembernek van lehetősége. A Hatóság dönti el, hogy az épület valóban a kivételek közé tartozik-e, azaz mentesülhet-e az energetikai felülvizsgálat alól.

A mentesség igazolásának lépései (mentességi eljárás)

  1. Az épület üzemeltetője megbízásából az energetikai felülvizsgáló regisztrálja az érintett épületet a Nemzeti Klímavédelmi Hatóságnál.
  2. Az energetikai felülvizsgáló a mentesség bejelentésére vonatkozó kérelmet ad be, amihez mellékeli a bejelentéssel érintett fűtés/hűtés leírását tartalmazó dokumentumokat (energetikai rendszerterv - ERT); a kapcsolódó épületautomatizálás és szabályozás leírását tartalmazó dokumentumokat; egy részletes indokoló leírást arról, hogy a dokumentumok szerint működő gépészet miként valósítja meg az Ehat. 43. § (4) bekezdésében foglalt követelményeket; egyéb az azonosítást szolgáló dokumentumokat (cég képviselet, tulajdonviszony, amit még fontosnak ítélnek a döntés meghozatala érdekében).
  3. Kérelmezést követően a Magyar Mérnöki Kamara mint közreműködő szervezet vizsgálja meg, hogy a mentesség megalapozott-e.
  4. A Magyar Mérnöki Kamara 8 napon belül dönt a kérelem elfogadásáról, az esetleges hiánypótlásról vagy a tényállás tisztázásához szükséges további feltételekről. Amennyiben 8 napon belül a döntés nem hozható meg, úgy az ügyintézés teljes eljárás keretében 60 nap.
  5. A döntés meghozataláról értesítik az érintetteket.

Segítünk az értelmezésben

+36-20-374-5320

felulvizsgalat@otk.hu

Kérdése van?

Töltse ki az alábbi űrlapot, hogy rövid időn belül árajánlatot küldhessünk Önnek!

ÜZENET KÜLDÉSE