AZ ENERGETIKAI FELÜLVIZSGÁLATTAL KAPCSOLATOS

Jogszabályok

Vonatkozó előírások 2023

A hatályos jogszabályok az energetikai felülvizsgálatról

Korábbi (hatályon kívül helyezett) jogszabályok

AZ ENERGETIKAI FELÜLVIZSGÁLATOT ELŐÍRÓ TÖRVÉNY

2015. évi LVII. törvény az energiahatékonyságról

Kire vonatkozik a kötelezettség?

A 70 kW-nál nagyobb összteljesítményű fűtési és/vagy légkondicionáló rendszer üzemeltetőjére, ennek hiányában tulajdonosára írja elő az energetikai felülvizsgálatot a jogszabály.

Mikortól hatályos az energetikai felülvizsgálat jogszabálya?

2022 január 1-je óta hatályosak az energetikai felülvizsgálat jogszabályi előírásai, de meglévő épületek esetében a 2025. december 31. határidőt jelölik meg, azaz eddig kell első alkalommal elvégeztetni az energetikai felülvizsgálatot. A rendelet külön kezeli az új épületeket és a meglévő épületeket, erre a hivatkozásra kattintva tudhat meg többet: mikortól kötelező?

Mit ír elő a törvény?

Nyolcévente kell elvégeztetni az energetikai felülvizsgálatot jogszabály szerint. Fűtési rendszerekre, illetve légkondicionáló rendszerekre külön-külön szükséges az energetikai felülvizsgálat, ha a 70 kW-os teljesítmény kritériumot bármelyik is eléri. A vizsgálat eredményeit a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság által üzemeltetett Klímagáz adatbázisba fel kell tölteni a törvénynek megfelelően. A feladatot csak egy akkreditált energetikai felülvizsgáló tudja elvégezni az üzemeltető megbízásából eljárva.

Milyen kivételek vannak, mikor nem kötelező?

A törvény megjelöl bizonyos kivételeket, amikor nem kötelező az energetikai felülvizsgálat. A jogszabályi előírások alól jellemzően csak nagyon kevés épület mentesül, ezek az új építésű, épületfelügyeleti rendszerrel ellátott, teljesen automatizált szabályzású épületek. A mentesülés nem automatikus, hanem előzetesen mentességi igazolást kell beszerezni az érvényesítéshez.

Az energetikai felülvizsgálat igazolása, adatszolgáltatás

Az energetikai felülvizsgálat teljesítéséről energetikai felülvizsgálati jelentést állít ki a felülvizsgáló. Ez a hivatalos jelentés igazolja, hogy a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság felé előírt adatszolgáltatást a felülvizsgáló megtette, és így a kötelezett eleget tett a rá vonatkozó jogszabályi előírásnak.

Rendelet az energetikai felülvizsgáló jogosultságáról

A 19/2021. (IV. 14.) ITM rendelet rögzíti az energetikai felülvizsgáló jogosultság kiadásának feltételeit, amelyek összefoglalva:

A Nemzeti Klímavédelmi Hatóság szerepe

A Nemzeti Klímavédelmi Hatóság üzemelteti az energetikai felülvizsgálatok informatikai hátterét adó adatbázist, elvégzi az energetikai felülvizsgálatok ellenőrzését, felügyeli a szakmagyakorlók munkáját, szükség szerint büntetéssel sújtja a szabályszegőket. A Hatóság az alábbi adatokat tartja nyilván a rendszerüzemeltetőre vonatkozóan: név, lakcím és értesítési cím, székhely, telefonszám, e-mail cím, cégjegyzékszám, adószám, nevében nyilatkozattételre jogosult személy neve. A Hatóság az energetikus mérnökök adatait is nyilvántartja, illetve az általuk készített energetikai felülvizsgálati jelentéseket megőrzi.

Szankciók, bírságok

Az energetikai felülvizsgálat elvégzéséről az üzemeltető, ennek hiányában az épület tulajdonosa (együtt: rendszerüzemeltető) köteles gondoskodni. Ha a rendszerüzemeltető elmulasztja elvégeztetni a vizsgálatot, a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság felszólítja őt, illetve ennek eredménytelensége esetén büntetést szab ki a jogszabályban tételesen meghatározott összegeknek megfelelően.

A bírság függ az épület típusától, a rendszer teljesítményétől, jellegétől. További részletek olvashatók az energetikai felülvizsgálati bírságokról szóló cikkünkben, illetve a 666/2020. (XII. 28.) rendeletben.

Kérjen bővebb információt!

+36-20-374-5320

felulvizsgalat@otk.hu

Ha árajánlatot szeretne

Hívjon minket, vagy töltse ki az alábbi űrlapot, hogy rövid időn belül árajánlatot küldhessünk Önnek!

Ajánlatkérő űrlap